-
Gerincterápiás jóga
-
"Fáj a hátam, zsibbad a lábam… "
-
De írhattam volna nyakfájást és karzsibbadást is, a probléma forrása ugyanaz: a gerinc.
Manapság gyakran találkozom porckorongsérv műtéten átesett emberekkel, pedig krónikusan hátfájós embereknek a statisztika szerint mindössze a negyed százalékát kellene megműteni. Az, hogy sokakat mégis megműtenek a porckorongsérvükkel, valószínűleg azért fordul elő, mert a jelenleg használt konzervatív terápiák többsége –fizikoterápia, masszázs, gyógyszerek- csak tüneti szinten működik.
-
Nézzük először is mi a gerincsérv pontosan! A porckorongsérv az a betegség, amikor a csigolyák között lévő porckorong nem pontosan a csigolyák között helyezkedik el, hanem a hátsó részük hátrafelé bedomborodik a gerinccsatornába.
Ez többféle gondot is okozhat, például ha oldalra dudorodik, nyomhatja valamelyik kilépő ideggyököt, és ez okozhat zsibbadást, fájdalmat, érzéskiesést okozhat (pl. végtagokban).
-
A statisztikák szerint manapság nagyságrendekkel fiatalabb korban lesz valaki gerincbeteg, mint hatvan évvel ezelőtt, és megdöbbentő arányban több a porckorongsérves ember, mint száz évvel korábban.  A sérvesek döntő többsége zömmel nem az idős korosztályból, hanem főleg az igencsak aktív népesség tagjai közül kerül ki.
Miért? Hány órát ül naponta a munkahelyén, az autóban, vagy a számítógép/tévé előtt? Ha nem ül, akkor kicsit előre hajolva maga előtt csinál valamit… Ezt teszi akár órákon át.
Ilyenkor a csigolyák elülső része kerül közelebb egymáshoz. Ez a külpontos nyomás elkezdi hátrafelé, a gerinccsatorna felé feszíteni az ágyéki porckorongokat. Ami nem lenne komoly baj, ha nem a fél életünket töltenénk ebben a helyzetben, azonban ha ez az előre görnyedő tartás a legjellemzőbb testhelyzetünk, akkor a lágy szövetből álló porckorong előbb utóbb (hogy mikor az főleg szerencse, alkat és genetikai adottságok kérdése) sérülni fog.
-
Sajnos ma a gerincbetegeknek szóló rendelések legtöbbjén futószalagmunka folyik, ezért nagyon sok gerincsérves ember nem jut hozzá azokhoz az alapvető tudnivalókhoz, melyek nélkülözhetetlenek a gyógyuláshoz! Gyakran például olyan banális okból lesz valaki rosszabbul, hogy nem tudja, mit szabad tenni, és mit érdemes elkerülni egy gerincsérves embernek! Bármilyen (!) terápiát kapunk is, az csak akkor működhet száz százalékosan, ha annak eredményét nem rontja le a következő nap hatása a munkahelyi széken! Tehát fontos, hogy kiiktassuk azt az erőt a képletből, ami a porckorongsérvet okozza!
A hétköznapjaink tele vannak olyan tevékenységekkel, melyek árthatnak a sérvnek, viszont kis odafigyeléssel ezek a teendők átalakíthatók, sérvbaráttá tehetők. Az eddigiek ismeretében már sejthető, hogy a legrosszabb mozdulatok azok, melyek során a csigolyák elülső részét közelíti egymáshoz, melyek előrehajlással járnak! Legveszélyesebbek, melyek nagy teher alatt teszik ugyanezt, mint például egy nehéz zsák felemelése, vagy egy kádba behajolni hajmosáskor.
Ezek után felsorolnék pár tevékenységet, melyek igen jót tudnak tenni a gerincnek, és a porckorongoknak! 
Legfontosabb az úszás és a megfelelő felügyelet alatt végzett jógagyakorlás, de jó még óriáslabdán, térdeplőszéken ülni, a tánc és a túrázás is.
Minden sérv más, így mindenkinek más technikák vezetnek a célhoz, melyeket alapos tesztelés segít kiválasztani. Rossz technikák, rossz irányok választása többet árthat, mint amennyit használna. 
-
A gerincsérv kezelése és megelőzése jógával
A jóga gyakorlatai egyedülálló módon képesek a porckorongokra hatni
  • Mechanikai úton
  • Anyagcsere fokozás útján
  • A belső környezet átalakításával
  • És egyéb, nyugati szempontból még nem magyarázható módokon (pl. energetika, koncentráció, stb…)
1. Mechanikai út Robin McKenzie felfedezése:
Az extenzió kompenzáló hatással bír az egész napos flexió porckorongra gyakorolt nyomása ellenében, és a porckorong kitüremkedése esetén jelentős terápiás eredményeket hozhat. 
- Azaz nyújtással ellensúlyozható az egész napos görnyedés.

2. Anyagcsere fokozás:
A korral előre haladva a porckorongok víztartalma megváltozik, a térfogatuk csökken - azaz mint ahogy a szőlőszemből mazsola lesz, ellapul és így már nem képes megtartani a felette lévő terhek súlyát. Ennek következtében, hogy megvédje magát, meszet kezd képezni. Az ízfelszínek közelebb kerülésével lazábbá válik a tok-szalag rendszer.
Mit tesz itt a jóga?
  • Egyes jóga gyakorlatok aktív izomerővel hozzák létre a negatív nyomást a porckorong belsejében. 
  • Egyes jógagyakorlatok átalakítják a tartást, ezzel levéve a fokozott nyomást a csigolyaközti ízületről.
  • Egyes jógagyakorlatok az izomfeszültséget oldják, ezzel csökkentik a nyomást a csigolyaközti ízületen. 
3. Tartástudatosítás:
Ez nagyon fontos szerepet kap a jógaórákon, mi testtudatnak is hívjuk. Mit is teszünk gerinc téren itt? Megéreztetjük a csigolyatestek helyzetét és a medence helyes dőlésszögét. Közben erősítjük az izmot a lumbális gerincen.
-
Egyetlen veszélytelen technikát mutatnék, mely könnyíthet a derekán. Teljes gyógyulást naív dolog lenne várni tőle, egy kis enyhülést viszont könnyedén hozhat! Érdemes kipróbálni, az érzés magáért beszél!

  • Feküdjön a hátára, és csípőszéles terpeszben húzza talpra a mindkét lábát! 
  • Finoman, nagyobb erőkifejtés nélkül nyomja le a derekat a talajra!
  • Az áll a mellkas felé mutat, a fejtető nyújtózik
  • A kezeket nyújtott könyökkel emelje a fül mellé, a törzs meghosszabbításának a vonalába, és kezdje el először finomabban, majd folyamatosan fokozva a mozdulat erejét egyre intenzívebben nyújtózkodni! A karok legyenek a törzs meghosszabbításának a vonalában, és érezze úgy, mintha meg akarná hosszabbítani a törzset. 
  • Miközben nagy erővel nyújtózkodik, finoman tartsa a derekat a talajon.
  • -
    Egy kis érdekesség:
    Mozgasd az egeret a gerincen és megmutatja, melyik csigolya, hol okozhat problémát »
    -